Hledani prace je dnes aktualni tema, tak se chci podelit o nekolik zkusenosti a poznatku, ktere jej provazi a take tipy jak rozpoznat potencialni problemy drive nez nastanou. Motivaci pro tento clanek bylo nekolik spatnych a misty tragickych zkusenosti z pohledu business/IT analytika po navratu z UK do CR. Rozhodne netvrdim ze v CR je vsechno spatne a v UK vse skvele, ale co se tyka recruitmentu tak ten je tam podstatne profesionalnejsi. (ale tam je potreba dat si pozor na jine triky – to bude na dalsi clanek)
Jak vlastne takove hledani prace a zamestnancu funguje?
Pred par lety jsem si v UK prosel obdobim rozesilani CV na desitky az stovky firem, procetl nejake knihy a clanky o hledani prace a ne – tohle opravdu neni cesta. Netvrdim, ze to plati ve vsech oblastech, ale minimalne pro ekonomicke/IT obory ano – posilat CV ma podle me smysl jen pokud vylozene chcete do te jedne firmy (Google, SpaceX) anebo do startupu.
Prijde nova pozice: firma nejprve hleda interne, pozice jeste neni verejna a dostanete se k ni pres zname v te firme anebo v oboru, pak pokud spolupracuji s agenturou, tak se to pomalu dostava ven. Agentura take nejdrive oslovi lidi, se kterymi uz pracovala anebo je s nimi v kontaktu. V dalsim kroku hleda vhodne kandidaty na job portalech (keywords) a casto az teprve potom se inzerat publikuje. Takze pokud tohle vsechno nevyjde, dostava se inzerat ven a i potom pokracuje hledani pres ty vyse zminene kanaly (a spoustu dalsich, prime oslovovani na LinkedIn apod.).
Agentury: Navic ikdyz si sama firma publikuje inzerat a zaroven na pozici pracuje i agentura, je casto efektivnejsi jit pres agenturu – tim ze poslete CV do sberne mailove adresy primo do firmy nebo pres formular, casto trva tydny nez se k tomu nekdo dostane, naopak agentura ma ve firme sve kontakty a tlaci vas tam (rozhodne vice nez lezici email nekde ve schrance nebo CV v nejake virtualni hromadce). Ze zivota:
- Poslal jsem CV do firmy X, dlouho bez odezvy a mezitim se mi ozval recruiter z agentury – zajimava pozice, jmeno firmy (a ze je to stejna, do ktere jsem aplikoval naprimo) jsem se dozvedel az po par dnech, ale vypadalo to nadejne a agentura mi do tydne zajistila pohovor.
Neni to univerzalni a kazda firma i agentura funguje trochu jinak, ale doporucuju napsat silne CV, nahrat na job portaly a budovat sit kontaktu.
HR: nektere firmy to umi a nektere ne, HR slouzi pri naboru hlavne jako gatekeeper nez se uchazec dostane k cloveku nebo lidem, kteri o prijeti rozhoduji a se kterymi bude potencialne pracovat. Takze takove prvni sito (pripadne druhe, pokud jdete jeste pres agenturu). Az na par dobrych zkusenosti, kdy komunikace HR x oddeleni kam jsem se hlasil fungovalo dobre tohle byva casto kamen urazu. Manazer potrebuje do tymu cloveka XY, vi jake skills a zkusenosti potrebuje, ale je busy tak da obecny popis nebo najde sablonu pozice a tu da HR a jde se hledat. Inzerat se vysperkuje stravenkama a super-trooper firemni kulturou s teambuildingy a uchazec pak z nej nema sanci zjistit o cem vlastne pozice je. A vzhledem k tomu, ze busy manager nema cas a jeho cas je pro firmu drahy (drazsi nez cas HR juniora), prvni kolo pohovoru je casto prave s nekym s HR a jako uchazec se toho o pozici moc nedozvite, protoze HR to proste nevi. Par prikladu ze zivota:
- Domluveny pohovor s firmou X s tim ze prvnich 15-20min s HR a nasledne se prida potencialni team lead (celkem hodinovy pohovor). Team leada jsem si vygooglil a pri cekani na pohovor i videl, jak prave obedva. Zacatek pohovoru a HR tvrdi ze ten clovek musel dneska odjet do zahranici a tak tady neni – jeste zvykly z UK, ze lidi nemaji radi kdyz je otevrene konfrontujete s bullshitem, co vam rikaji jsem to presel…
- Firma Y, uvodni pohovor s HR – na jakoukoliv otazku ohledne naplne prace jsem se dozvedel, ze to zalezi a je to ruzne. V zoufalosti se ptam alespon na benefity a moznosti osobniho rozvoje (co jineho by HR mel vedet) a nedozvedel jsem se ani to… Ne opravdu nemam zajem pokracovat 🙂
„Zazitky“ z pohovoru:
- Behem pohovoru s manazerem me par otazek trochu zarazilo, ale nejvic:
- man: vy mate jednoho z rodicu z UK nebo USA?
- ja: nemam
- man: no ale tady ve vasem zivotopise pisete, native English
- ja: ne, mam fluent a stejne tak to mam v CV
- Nasledne mi ukazal verzi meho zivotopisu (uplne jiny format a opravdu native English), co dostal od agentury, ktera ho trochu vylepsila (asi aby se lepe prodavalo). A reakce: „kdyz vy mate tu anglictinu moc dobrou, tak mi prislo ze fluent je malo, tak jsem to prepsal…“
- Pohovory delame dvoukolove, prvni kolo s HR a nasledne pak prezentace a Q&A s business lidma. Ani na jednom mi nebyli schopni odpovedet jake je ocekavani ode mne na teto pozici, co bych mel realne udelat a na zaklade ceho budu hodnocen. Po druhem kole – no jeste bychom si vas chteli pozvat na treti kolo.
- Prosel jsem 2 kola pohovoru, firma ocividne nadsena a chteli rychle pokracovat – tak treti-posledni kolo, pripravit si demo prezentaci jejich softwaroveho toolu. Hodne nato tlacili, takze sme to demo domluvili uz za 2 dny (mezitim sem mel jeste pohovor jinde a resil dalsi pozice). Otevrene jsem rekl, ze jsem tomu vzhledem k casovym moznostem dal 6-7hod na pripravu. Jeden z nich reagoval ze to je docela malo, pak uz se neozvali…
- Agentura poslala me CV do firmy, maji zajem, resime dalsi kroky (v te dobe jsem mel nekolik pohovoru tydne, spoustu telefonatu a malo casu)
- agentura: firma chce, abyste jako prvni krok udelal hodinovy test na SQL
- ja: nechci delat SQL, a zabijet casem nerelevantnim testem – ta pozice asi nebude pro me
- agentura: ok, jeste se zeptam
- agentura: overil jsem, na te pozici SQL potrebovat nebudete, jen chteji vedet jestli tomu rozumite
- ja: nemam cas na test z neceho, co na pozici nebudu potrebovat, at si me vyzkousi z neceho relevantniho anebo se muzou na par SQL otazek zeptat na pohovoru
- agentura: domluvil jsem vam kratky call s manazerem z firmy
- ja: ok
- manazer z firmy: ano, na te pozici nebudete s SQL primo pracovat, ale tohle je standartni test, ktery davame kazdemu…
- ja: ok, whatever
- agentura (po tydnu): mel byste cas na ten testik? // ok, mam trochu vic casu, udelam – test byl dost hardcore, online, casovy limit a otazky komplexni a hodne technicke… smiril jsem se s tim, ze tu hodinu casu uz mi nikdy nikdo nevrati; odhadem jsem z testu mel tak 15-20% spravne
- agentura (po dalsim tydnu): vas test se jim libil, kdy muzete na pohovor?
- Agentura domluvila pohovor ve firme na pozici ktera se mi libila, dvakrat prelozeny termin (jedu kvuli tomu do Prahy – takze zabita vice nez pulka dne) – pani z HR prijemna, ale nezkusena (puvodne tam mel byt nekdo jiny) a o pozici nevedela prakticky nic krome toho co meli v inzeratu, stejne tak ani na obecne otazky na benefity, moznosti vzdelavani a rozvoje a co je obvykle u nich ve firme nedokazala odpoved. O dva dny pozdeji mi volaji z agentury, ze jsem se jim libil – ze sice ta pozice uz byla obsazena, ale ze si mysleli ze by se mi mohla libit uplne jina pozice (jiny title, napln prace, oddeleni)…
Divadlo ohledne penez:
- Telefonat s HR ve firme (pred pohovorem) – kolik chcete? – X tisic – no nevim, jestli tolik dokazeme nabidnout, ale mame stravenky… – OK, dekuju tak se asi nedohodneme. O pul hodiny pozdeji vola znovu – tak by to asi slo, kdy muzete na pohovor? Po pulhodinovem pohovoru s HR: no vite, vase technicke znalosti nejsou tak dobre jako ma jiny clovek v tymu a vy byste mel vice penez nez on… (WTF – jako kandidata me opravdu zajima, ze maji v tymu cloveka co nezna svoji cenu)
- Telefonat s HR ve firme (pred pohovorem)
- HR: a jake mate financni ocekavani?
- X tis. mesicne
- no vite my ale muzeme nabidnout jen X -30% mesicne
- OK tak asi nic, to je malo
- HR: dobre, ja to jeste zkusim proverit s vedenim jestli by nesla nejaka vyjimka
- HR za 10min vola znovu: tak by to slo za X tisic mesicne
- Po pohovoru s reditelem oddeleni (oboustranna spokojenost) pise HR ohledne nabidky: gratuluji, moc jste se libil a nabizime X
- ja: dekuji, mam z pohovoru taky dobry pocit, ale pred pohovorem jsme se bavili ze me minimum je Y (cca 20% rozdil)
- HR (po par dnech): ok, muzeme zvysit nasi nabidku o 2,5%
- ja: opravdu to stale neni to, o cem jsme se bavili predtim, za techto podminek nemam zajem
- HR (po tydnu vola): jeste mate zajem? – upradnostnil jsem jinou nabidku
Redflags (utikej)
- Pokud firma nebo manager hodne tlaci pri vyjednavani podminek a penez pred nastupem, pozor – stejne chovani muzete cekat do budoucna a po nastupu to spis bude jeste horsi. Zaroven to muze byt flag, ze firma funguje lowcostove – nejde jen o penize, ale muze se treba snazit natlacit co nejvice lidi na maly prostor, neproplacet sluzebky nebo setrit na cestovnem a ubytovani na sluzebkach apod.
- Pokud firma nedokaze rict co od potencialniho zamestnance ocekava (vystupy prace), tezko je pak zamestnanec muze naplnit
- Vsimejte si jak funguje komunikace HR s ostatnimi ve firme, na zacatku mluvite vetsinou jen s HR ale da se vypozorovat jak mluvi o zbytku firmy a jestli dokazi zjistit odpovedi na konkretni otazky. Pokud komunikace HR-manazer nefunguje, muze na tom padnout cely recruitment proces ikdyz uchazec i manazer spolupraci chteji.